השיטה לקידום אתרים בגוגל – כיצד גוגל באמת עובדת

13 מאי 2018, פורסם על ידי Admin ב- כללי, קידום בגוגל

לאלה מאיתנו שעובדים בקידום אתרים בגוגל (או ששואפים להיות), ישנם המון פרטים שממלאים את ימי העבודה שלנו. ארכיטקטורת שרת, 301 redirects, טעויות 404, תוויות כותרת ודברים רבים אחרים.

לעיתים, אנו שוכחים להרגע ולהבין מה פירושם של כל הדברים. הוסף לכך את העובדה שרוב מקדמי האתרים בגוגל מעולם לא עברו הכשרה, אלא רק אספו דברים “על העבודה”, וזה לא מפתיע שרוב העוסקים בתחום לא באמת יודעים כיצד גוגל עובדת (עובדי מטרה אונליין הם בוגרי מדעי המחשב והנדסת תוכנה בטכניון).

במאמר הזה תמצא הסבר כיצד גוגל פועלת (מנועי החיפוש האחרים עובדים בצורה דומה) 

סריקה כנגד אינדוקס

מה פירוש הדבר כשאנו אומרים שגוגל “אינדקסה” אתר? בתחום קידום אתרים בגוגל, אנו משתמשים בכך בלשון מדוברת, הכוונה היא שאנו רואים את האתר בחיפוש בגוגל. זה מציג את העמודים במאגר הנתונים של גוגל – אך מבחינה טכנית הם לא בהכרח סרוקים.

אינדוקס הוא משהו שונה לחלוטין. אם ברצונך לפשט את זה, חשוב על כך בצורה הזו: על URLs להתגלות לפני שהם יוכלו להסרק, ועליהם להסרק לפני שאפשר יהיה לאנדקס אותם, או ליתר דיוק, לפני שחלק מהמילים בהם יבצעו קישור למילים באינדקס של גוגל.

בלשון הדיבור אנו אומרים: “המסמך אונדקס”, אולם הפירוש האמיתי של זה הוא: “חלק מהמילים הקשורות למסמך מצביעות כעת לעבר המסמך.”

מסמכים, בפורמט הגולמי שלהם, שמורים במקום אחר.

גוגל לומדת על URLs חדשים ואז מוסיפה את ה- URLs הללו למערכת תכנון הסריקה שלה. היא בודקת אם יש אתרים משוכפלים ברשימה ומארגנת מחדש את רשימת ה- URLs לפי סדר עדיפויות וסורקת בסדר זה.

העדיפות מבוססת על סוגים רבים של גורמים…מרגע שעמוד נסרק, גוגל עוברת דרך תהליך אלגוריתמי אחר כדי לקבוע האם לאחסן את העמוד באינדקס שלה.

פירוש הדבר הוא שגוגל אינה סורקת כל עמוד שידוע לה עליו ולא מאנדקסת כל עמוד שהיא סורקת – בניגוד למה שרבים שעוסקים בקידום אתרים בגוגל חושבים.

שני דברים אחרים חשובים שצריך לציין:

 • Robots.txt רק תחסום עמוד מלהסרק. לכן לפעמים לגוגל יש עמודים בתוצאות החיפוש שלה שלא נסרקו. אף על פי שגוגל הייתה יכולה לשייך את העמוד עם מילים המבוססות על דברים כמו קישורים פנימיים, היא לא הייתה יכולה למעשה לסרוק את התוכן של העמוד.
 • פקודות של noindex ברמת העמוד אינן החלטיות. אף על פי שגוגל יכולה לסרוק את העמוד ולקשר מילים בעמוד עם האינדקס, היא לא אמורה לכלול עמוד זה בתוצאות החיפוש.

יחד עם זאת, במטרה אונליין ראינו מקרים שבהם גוגל כללה עמוד לא מאונדקס ברשומות הגלויות שלה, וגוגל אמרה שהדבר עלול להתעלם מהפקודה אם סימנים אחרים מצביעים באופן מספיק בולט שעל העמוד להיות מאונדקס. זהו אחד מהתחומים החשובים שבהם גוגל נבדלת מהשאר. Yahoo ו- Bing תכבדנה את פקודות אי-האינדוקס שלך והן לא תאנדקסנה את העמוד או תכלולנה אותו בתוצאות החיפוש.

קישורים וגרף הקישור

הנושא הבא שאנשי SEO צריכים לדעת כדי לעשות קידום אתרים בגוגל הוא קישורים וכיצד הם מעובדים. הדבר החשוב ביותר ללמוד מכך הוא שקישורים (וכיוצא בכך, PageRank) אינם מעובדים במהלך ביצוע הסריקה. במילים אחרות, גוגל מבצעת את הסריקה כפי שצויין למעלה, אך PageRank אינו מובא בחשבון במהלך הסריקה – זה נעשה בנפרד.

מה זאת אומרת?

 • PageRank, למרות מה שייתכן שרבים יטענו, הינו מדידה של האיכות והאיכות של קישורים. אין לו קשר למילים שבעמוד.
 • מקדמי אתרים בגוגל רבים מאמינים שישנם שני רכיבים של PageRank: PageRank ברמת הדומיין וברמת העמוד. האמונה היא שרמת הדומיין של ה- PageRank היא זו שקובעת את סמכות הדומיין, גורם שרבים מאמינים כי נעשה בו שימוש בהחלטה כיצד לדרג אתרים בגוגל. בעוד שאנו מאמינים כי סביר שגוגל עושה שימוש במספר רכיבים של סמכות הדומיין, הדבר מעולם לא אושר על-ידי גוגל.
 • מאחר ש- PageRank מעובד בנפרד מהסריקה, פקודות כגון: “noindex”, “disallow” וחסימה המבוססת על המקור המפנה אינן פועלות כדי לעצור את המעבר של PageRank מעמוד אחד לאחר.
 • אינך יכול לשלוט ב- PageRank על-ידי שום סוג של מעקב המבוסס על המקור המפנה. במילים אחרות, אינך יכול לחסום מקור מפנה ב- .htaccess (לדוגמה) ולצפות ממנו לעבוד ב- Googlebot כמו nofollow.
 • בניגוד לאמונה הרווחת, 302 redirect תעביר PageRank.
 • ארבעת הדברים היחידים שמצליחים לעצור את המעבר של PageRank הינם:
 1. פקודת nofollow על הקישור במקור שלו.
 2. פקודת disallow ב- robots.txt בעמוד שבו נוצר הקישור. זה עובד מפני שפקודת ה- robots.txt מונעת מגוגל לסרוק את התוכן של עמוד זה; לפיכך היא אף פעם לא רואה את הקישור.
 3. טעות 404 בעמוד המקורי
 4. טעות 404 בעמוד היעד. הסיבה היחידה ש- 404s עובדות היא ששתי הפקודות מתרחשות בצד השרת. כאשר גרף הקישור מעובד, עמודים אלה שוב אינם נגישים לגוגל. לעומת זאת, עמוד שנחסם ב- robots.txt יכול להמשיך לצבור PageRank מכיוון שהוא אכן קיים; הוא אך ורק לא הוסף לאינדקס.

הדרך החלופית היחידה להתמודד עם קישורים רעים היא להתנער ממקור הקישור. יש לכך את אותה השפעה טכנית כמו להוסיף “nofollow” למקור הקישור, אם גוגל מקבלת זאת.

מה שחשוב לדעת למבצעי קידום אתרים בגוגל

נקווה שכעת אופן פעולתה של גוגל ברור כשמש. הנקודות העיקריות שיש לזכור הן:

1)      סריקה אינה משתווה לאינדוקס.

2)      PageRank הוא נפרד מסריקה.

3)      ישנן רק 4 דרכים לחסום מעבר של PageRank, והאפשרות הנוספת היחידה היא להתנער ממקור הקישור.

למאמר הבא בשיטה לקידום אתרים בגוגל